Gebeliğin elde edilebilmesi için son derece karmaşık bir takım hormonal, kimyasal ve fiziksel olayın belirli bir sıraya göre gerçekleşmesi gerekmektedir. Gebeliğin olmazsa olmaz en önemli koşulu erkeğin sağlıklı sperm hücreleri ile kadının sağlıklı bir yumurta hücresi üretebilmesi ve düzenli bir cinsel hayatlarının olmasıdır.

Eşlerin beraberliği sonucunda, anne adayının yumurta kanallarında, sperm hücresi ile yumurta hücresi bir araya gelir. Döllenmenin başarıyla gerçekleşebilmesi için, binlerce sperm hücresinden yalnızca birinin, yumurtayı çevreleyen çeşitli koruyucu katmanları aşarak yumurtanın içerisine girmesi şarttır.

Döllenen yumurta hücresi, embriyoyu oluşturur. Oluşan embriyonun tüplerde bir süre kaldıktan sonra, anne rahmine doğru ilerlemesi ve burada birkaç gün daha bölünmesi gerekmektedir.

Yaklaşık yedi gün süren bu yolculuk, pek çok değişim geçiren embriyonun, rahim duvarına tutunmasıyla son bulur.

Bu andan itibaren gebelik başlamıştır. Döllenme ile birlikte rahimde değişiklikler başlar ve rahim bebeğin güvenli şekilde 9 ayını geçireceği bir yer halini alır.

Ortalama 40 hafta devam eden gebelik sürecinin tamamlanmasıyla, gelişimini tamamlayan bebek, doğarak yeni bir hayata başlangıç yapar.

LÜTFEN DİKKAT;
Çiftin düzenli bir cinsel ilişkide bulunması ve gebeliğe engel olabilecek hiçbir sorun olmaması durumunda dahi, bir ay içinde gebelik oluşma şansı %20-%25 civarındadır.

Bir Cevap Yazın